جهان

امیرعبداللهیان در دیدار با همتای لبنانی: ایران چیزی جز خیر و رفاه بیشتر برای لبنان نمی‌خواهد

به نقل از سایت منبع که در انتها ذکر شده است صبح تازه گزارش میدهد

به گزارش خبرآنلاین، وزیر امور خارجه کشورمان گفت شرایط منطقه بگونه ای است که ایجاب می کند بطور مستمر با هم مشورت و گفتگو داشته باشیم. 

وی افزود ایران چیزی جز خیر و رفاه بیشتر برای لبنان نمی‌خواهد و خوشحال هستیم که شاهد امنیت و ثبات هر چه بیشتر در لبنان باشیم. امیرعبداللهیان تاکید کرد لبنان قلب منطقه است و هر گونه شرایط در لبنان بر کل منطقه تاثیر می گذارد.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار امیدواری کرد که هر چه سریعتر با توافق طرفهای لبنانی موضوع انتخاب رئیس جمهور نهایی شود. وی افزود انتخاب رئیس جمهور و تشکیل دولت جدید گام مهمی برای لبنان و منطقه خواهد بود.

رییس دستگاه دیپلماسی گفت، منطقه شاهد مرحله جدیدی است و تمام طرفها تلاش می کنند تفاهم را جایگزین مناقشات کنند. همچنین شاهد تحولات مثبتی در روابط ایران و عربستان هستیم و ارزیابی ما از روند روابط دو کشور مثبت است و این‌ روند تاثیر مثبتی بر کل منطقه و لبنان خواهد گذاشت. 

وزیر امور خارجه کشورمان گفت، رژیم صهیونیستی دشمن کل منطقه و ثبات و امنیت آن است و اعتقاد داریم که هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی به ضرر منطقه خواهد بود.

امیرعبداللهیان همچنین گفت، روابط اقتصادی ایران و لبنان مهم است که باید مورد توجه هرچه بیشتر قرار گیرد. وی تاکید کرد تحریم های آمریکا نمی تواند مانع روابط اقتصادی ایران و لبنان شود، کما اینکه این تحریم‌ها نتوانسته مانع همکاری های ایران با عراق، ترکیه  پاکستان، آسیای مرکزی و قفقاز شود. فلذا امیدواریم پیشنهادات ایران برای توسعه روابط اقتصادی با لبنان مورد توجه قرار گیرد. در این راستا شرکتهای ایرانی آماده مشارکت در حل مشکل برق در لبنان هستند. همچنین آماده ایم کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور را بلافاصله پس‌از تشکیل دولت جدید لبنان در تهران برگزار کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت ما در مورد اهانت به قرآن کریم و کتب آسمانی، شاهد اقدام نامناسبی توسط برخی کشورهای اروپایی بودیم و شما در جریان تلاش های ایران از جمله اقدام مشترک ایران عراق و عربستان برای برگزاری اجلاس فوق العاده وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی هستید و بزودی نیز با پیگیری ایران و برخی کشورهای اسلامی شاهد برگزاری نشست مجازی روسای مجالس کشورهای اسلامی در این زمینه خواهیم بود و این ابتکار امروز مورد حمایت آقای نبیه بری رئیس مجلس لبنان نیز قرار گرفت.
امیدواریم با کمک شما و همه کشورهای اسلامی شاهد اهانت به کتب و مقدسات هیچیک از ادیان آسمانی نباشیم.

امیرعبداللهیان از بوحبیب جهت سفر به تهران دعوت کرد.

عبدالله بوحبیب وزیر خارجه لبنان در این ملاقات ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران در حمایت از لبنان گفت، ایران کشور عزیز و دوست‌ ماست

فلذا همیشه به شما در لبنان خوشامد می‌گوییم و ما همیشه علاقمند به توسعه روابط با ایران هستیم. 

وی افزود زمینه های زیادی برای همکاری با ایران داریم که امیدواریم با تشکیل حکومت جدید در لبنان، بتوانیم از این زمینه های مثبت برای تقویت روابط بیش از پیش استفاده کنیم. 

وزیر خارجه لبنان گفت از پیشرفت روابط ایران و عربستان خرسندیم و از آن استقبال می کنیم و آن را به نفع لبنان و منطقه می دانیم. 

 بوحبیب گفت ما اهانت به قرآن و مقدسات را محکوم کردیم و از ابتکار کشورهای اسلامی بمنظور ایجاد بازدارندگی در این زمینه بطور جدی حمایت می‌کنیم.
 

311311


منبع خبرخبرگزاری خبرآنلاین – آخرین اخبار ایران و جهان | Khabaronline – اخبار جهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا