ارز دیجیتال

تحلیل بنیادی سهام خساپا / رشد نرخ فروش هم درآمد سایپا را افزایش نداد! – تجارت‌نیوز

به نقل از سایت منبع که در انتها ذکر شده است صبح تازه گزارش میدهد

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت سایپا که در سه ماهه ابتدایی سال 1402 زیان خالصی معادل دو هزار و 396 میلیارد تومان شناسایی کرده بود در مردادماه نیز عملکرد خوبی از خود بر جای نگذاشت. در ابتدا باید نگاهی به کارنامه سال 1402 خساپا انداخته شود؛ جایی که سایپا در پنج ماه ابتدایی توانست از 150 هزار دستگاه تولیدی حدود 139 هزار دستگاه را به فروش برساند و درآمد 29 هزار و 165 میلیارد تومانی به دست آورد.

این در حالی است که سایپا در مدت مشابه سال گذشته بیشتر از 153 هزار دستگاه فروخت و 21 هزار و 92 میلیارد تومان درآمدزایی داشت. به این ترتیب در پنج ماهه نخست سال جاری تنها عاملی که به درآمدزایی سایپا کمک کرده، افزایش قیمت خودرو بوده و شرکت در این مدت نتوانسته است تیراژ فروش خود را بالا ببرد.

کارنامه مردادماه سایپا

اما در مردادماه اوضاع خودروسازان وخیم‌تر شد؛ به طوری که مقدار تولید شرکت سایپا در این ماه از 36 هزار و 408 دستگاه در تیر با افت 31.2 درصدی به 25 هزار و 61 دستگاه در مرداد رسید. همچنین تیراژ تولید خساپا در مردادماه نسبت به مرداد سال گذشته نیز افت اندکی را تجربه کرده است.

لازم به ذکر است کاهش مقدار تولید شرکت سبب افت تیراژ فروش نیز شد؛ به طوری که سایپا در این ماه تنها 21 هزار و 896 دستگاه از محصولات خود را به فروش رساند که در مقایسه با فروش 34 هزار و 219 دستگاهی تیرماه و فروش 27 هزار و 657 دستگاهی مرداد 1401 حدود 36 و 21 درصد کاهش داشته است.

مقدار تولید و فروش سایپا

درآمد ماهانه خساپا

در مجموع خساپا در بخش تولید و فروش مرداد نتوانست ارقام گزارش خود را افزایش دهد و همین امر سبب شد درآمد شرکت در این ماه با کاهش شدیدی روبه‌رو شود. در ابتدا باید درآمد مردادماه شرکت با تیرماه مقایسه شود. باید به این نکته اشاره کرد که در این ماه میانگین نرخ فروش محصولات سایپا سه درصد افزایش داشته که این موضوع تغییری بر رشد درآمد شرکت به عمل نیاورده است. چرا که افت مقدار فروش شرکت در مرداد رقم سنگینی بود و همین امر درآمد شرکت را به شدت پایین آورد.

به این ترتیب خساپا در مردادماه سال جاری حدود چهار هزار و 719 میلیارد تومان از محل فروش درآمدزایی کرد که این عدد در تیرماه هفت هزار و 594 میلیارد تومان ثبت شده بود. البته درآمد سایپا در مقایسه با مرداد سال گذشته حدود 15 درصد افزایش داشته، اما همانطور که پیش‌تر گفته شد این رشد درآمد ناشی از بهبود عملکرد خساپا نبوده و تنها افزایش قیمت خودرو، درآمد سایپا را بالا برده است.

درآمد ماهانه سایپا

چرا که نرخ میانگین فروش محصولات سایپا در مرداد امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 39 درصد افزایش داشته و همین امر سبب رشد 15 درصدی درآمد شرکت نسبت به ماه مذکور شده است.

به طور کلی باید گفت سایپا در مرداد نیز نتوانست ارقام خوبی را از تولید، فروش و درآمد خود گزارش دهد و تمامی فاکتورهای عملکردی شرکت نمره منفی به خود اختصاص دادند.

نرخ فروش

گزارش‌های بیشتر را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.


منبع خبر tejaratnews.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا