ارز دیجیتال

قیمت دلار امروز ۱۰ شهریور ۱۴۰۲/ رویای ارزی بازارساز محقق شد – تجارت‌نیوز

به نقل از سایت منبع که در انتها ذکر شده است صبح تازه گزارش میدهد

به گزارش تجارت‌نیوز، رویای بازارساز در این هفته محقق شد و دولت توانست قیمت دلار را روی ۴۹ هزار تومان ثابت نگه دارد. سیاستی که کارشناسان اقتصادی نمی‌دانند تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کند.

بازار ارز در روزهای گذشته به ثبات رسیده و حتی نوسانات محدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومانی هم در بازار دیده نمی‌شود. دلار در یک محدوده خاص مانده و کارشناسان پیش بینی می‌کنند این روند در چند هفته آینده هم ادامه دارد. به گفته فعالان بازار، بازارساز قیمت دلار را قفل کرده و نه اجازه رشد بیشتر قیمت دلار را می‌دهد و نه اجازه کاهش قیمت را. به نظر می‌رسد که قیمت کنونی برای بازارساز مطلوب است.

اما چرا قیمت دلار تغییری نمی‌کند؟ میثم رادپور، کارشناس و فعال اقتصادی در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز در پاسخ به این سوال می‌گوید: «در مدت اخیر شاهد افزایش فروش نفت کشور بودیم. بعد از حمله روسیه به اوکراین و تحریم حامل‌های انرژی روسیه برای بسیاری از کشورها، ایران به لیست خرید نفت برگشت و باعث شد فروش نفت مقدار قابل توجهی افزایش یابد. بنابراین یکی از دلایل عدم افزایش قیمت دلار همین میزان افزایش فروش نفت است.»

به گفته این کارشناس، آزادسازی منابع ارزی ایران که دائم از آن صحبت می‌شود نیز به سه میلیارد دلار فروش ماهیانه نفت نیز اضافه می‌شود و این موضوعی است که برای تثبیت قیمت دلار به کمک سیاست‌گذار آمده است.

پیش بینی قیمت دلار تا پایان سال

اما نکته‌ای که کارشناسان به آن اشاره می‌کنند این است که این ثبات قیمتی نهایتا تا یک ماه آینده ادامه دارد و پس از آن احتمال رشد قیمت دلار بسیار بالاست. سجاد بوربور دیگر کارشناس بازارهای مالی است که در پیش بینی قیمت دلار در نیمه دوم سال می‌گوید: «سرمایه‌ در گردش شرکت‌ها بیشتر شده است و کسری دارند. بنابراین شرکت‌ها باید از بانک‌ها وام بگیرند. بانک‌ها نیز به سبب خرید اوراق دولتی بودجه خاصی برای وام دادن ندارند؛ در نتیجه باید از بانک مرکزی وام بگیرند. بانک مرکزی نیز در حال جبران پایه پولی است. رشد پایه پولی باعث تورم و رشد قیمت دلار می‌شود.»

البته پیش بینی‌های دیگری از قیمت دلار وجود دارد که می‌گوید این ارز امسال رشد چندانی ندارد. از آن جمله علی سعدوندی در گفتگوی زنده اینستاگرامی با تجارت‌نیوز گفته بود که قیمت دلار و سایر بازارها امسال توان چندانی برای رشد ندارند و احتمالا قیمت دلار تا پایان سال رشد اندکی را تجربه می‌کند.


منبع خبر tejaratnews.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا