اقتصاد

قیمت مرغ پایین‌تر می‌آید؟ | کاهش ۴۰ هزار تومانی قیمت در دو ماه


به گزارش همشهری، قیمت مرغ روند کاهشی به خود گرفته و متوسط قیمت هرکیلو مرغ در تهران به ۸۰ هزار تومان رسیده است. این درحالی است که در ماه‌های قبل این کالای اساسی پرمصرف قیمت ۱۲۰ هزار تومان را هم به خود دیده بود و افت ۴۰ هزار تومانی قیمت دستاورد بزرگی محسوب می شود.

رشد چشمگیر تولید و البته کمک گرفتن از گزینه واردات، توانست در یکی ‌دو ماه اخیر روند حرکت قیمت مرغ را معکوس و بازار این محصول را آرام کند. براساس آمار اتحادیه و تشکل‌های تولیدی در تیرماه ۱۳۲ میلیون قطعه و مرداد ۱۳۵ میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام شد که در مقایسه با جوجه‌ریزی کمتر از ۱۰۰ میلیون قطعه‌ای اسفند پارسال و فروردین امسال، رشد چشمگیری داشته است. به گفته رئیس جهاد کشاورزی استان تهران، با بازگشت واحدهای مرغداری غیرفعال به چرخه تولید، برای نخستین بار ظرفیت جوجه‌ریزی در استان تهران به یک میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه رسیده و روزانه ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ قطعه مرغ وارد استان تهران می‌شود که این میزان، نیاز بازار را به طور کامل تامین کرده است. جبرئیل برادری، همچنین از تلاش این سازمان برای رساندن قیمت مرغ به نرخ مصوب ۷۳ هزار تومانی خبر داده است. ظرفیت کنونی تولید صنعت مرغ گوشتی کشور سالانه ۳ میلیون تن برآورد می‌شود. این در حالی است که تقاضای مصرف مرغ با احتساب افزایش تقاضای ناشی از گرانی گوشت قرمز، چیزی نزدیک به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن تخمین زده می‌شود و فعالان این حوزه بر این باورند که در صورت تامین پایدار نهاده‌های تولید و سرمایه در گردش مورد نیاز مرغداران، کشور نیازی به واردات گوشت مرغ ندارد.

ظرفیت تولید بیش از ۳ میلیون تن

در همین حال مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی از بهبود روند جوجه‌ریزی خبر داد و اعلام کرد که با روند کاهش قیمت جوجه یک‌روزه، پیش‌بینی می‌شود میزان جوجه‌ریزی در شهریور نیز در محدوده رقم مردادماه یعنی حدود ۱۳۵ میلیون قطعه‌ باشد. علی ابراهیمی با بیان این‌که آمار رسمی در خصوص سرانه مصرف نداریم، افزود: با توجه به میزان جوجه‌ریزی و تولید برآورد می‌شود ماهانه ۲۰۰ تا ۲۱۰ هزار تن گوشت مرغ در کشور مصرف شود و اگر میزان جوجه‌ریزی کمتر از ۲۰۰ هزار تن باشد، بازار مرغ دچار نوسان می‌شود. مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی با بیان این‌که ظرفیت تولید طیور گوشتی بالای ۳ میلیون تن است، گفت: بنابر آمار پتانسیل سالانه تولید صنعت مرغ ۳ تا ۳ میلیون و ۲۰۰ هزارتن است که با این وجود اعتقادی به واردات مرغ ندارم چراکه پتانسیل صادرات در کشور وجود دارد. به گفته ابراهیمی، مرغداران همچنان در تامین کنجاله سویا با نرخ مصوب دچار چالش هستند اما در تامین ذرت مشکلی فعلا مشکلی نیست.

گرانی ارتباطی به تولیدکننده ندارد

دبیر کانون مرغداران گوشتی گفت: قیمت کنونی هرکیلو مرغ زنده درب مرغداری ۵۵ تا ۵۶ هزارتومان است که براین اساس هرکیلو مرغ گرم با نرخ ۷۲ تا ۷۳ هزارتومان باید عرضه شود. پرویز فروغی ضمن تایید قیمت‌های بالاتر در بازار مرغ افزود: علی‌رغم کاهش قیمت مرغ زنده، هنوز در برخی مناطق مرغ گرم با نرخ ۹۰ تا ۱۰۰ هزارتومان در بازار عرضه می‌شود که این گرانفروشی ارتباطی به مرغدار ندارد. دبیرکانون پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی، به رتبه هفتم ایران در تولید مرغ تا خمین چند سال پیش اشاره کرد و افزود: با توجه به ظرفیت بالای صنعت مرغداری انتظار می‌رود که مسئولان به جای نرخ‌گذاری دستوری با اتخاذ سیاست‌های حمایتی به پایداری تولید کمک کنند چراکه واردات مرغ نسخه موقتی برای تنظیم بازار است و استمرار آن می‌تواند ضربه مهلکی به تولید و صنعت مرغداری کشور وارد کند.

نیازی به واردات گوشت مرغ نداریم

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون نیز راهکار تنظیم بازار مرغ را حذف قیمت‌گذاری دستوری و دخالت نکردن در بازار اعلام کرد و گفت: دولت با حذف قیمت گذاری دستوری، واگذاری امور به بخش خصوصی و تشدید نظارت‌ها می‌تواند بازار را به تعادل برساند. به گفته ارسلان قاسمی، دولت با حمایت از دهک‌های کم درآمد همچون کالابرگ می‌تواند قدرت خرید آنها را افزایش دهد و به رغم آن‌که راهکارهای حمایتی در قانون آمده، اما بدرستی اجرا نمی‌شود. وی با بیان این‌که نیازی به واردات گوشت مرغ نداریم، گفت: با تامین به موقع نهاده‌های دامی، پتانسیل تامین ۱۰۰ درصد نیاز کشور در داخل وجود دارد. رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون گفت: بر اساس آمارهای ظرفیت تولید و با احتساب مصرف ۲ تا ۲ میلیون و ۱۰۰ هزارتنی مرغ در داخل کشور، امکان صادرات یک میلیون تن مرغ وجود دارد که متاسفانه به سبب نبود تدابیر و برنامه در چند ماه اخیر بازار مرغ کشور با واردات تنظیم شده است.

کاهش قیمت مرغ در مراکز خرید

نگاهی به قیمت‌ کالاهای در میادین میوه و تره‌بار نشان می‌دهد بهای مرغ تفکیک شده در دو هفته اخیر میادین کاهش یافته است. آخرین نرخنامه سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران نشان می‌دهد مرغ تفکیک شده ۸ تا ۱۰ درصد نسبت به نرخنامه پیشین ارزان‌تر شده و معادل ۱۰ هزار تومان در هر کیلو کاهش قیمت داشته است. قیمت مرغ تازه کامل نسبت به هفته‌های قبل تغییری نداشته و کیلویی ۷۶ هزار تومان به فروش می‌رسد که ۲ هزار تومان زیر نرخ مصوب است. همزمان در مغازه‌های سطح شهر نیز قیمت کاهش یافته به میانگین کیلویی ۸۰ هزار تومان رسیده است. افزایش تولید و عرضه، قیمت مرغ را بعد از چهارماه کاهشی کرد، با این حال قیمت‌های کنونی هنوز ۲۰ درصد بالاتر از نرخ‌های ابتدای امسال است.


منبع همشهری آنلاین، سایت خبری روزنامه همشهری | hamshahrionline – اخبار اقتصادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا