تکنولوژی

لاوروف تهدید کرد/ بیانیه جی‌۲۰ را نمی‌پذیریم – اخبار – ساعت ۲۴

به نقل از سایت منبع که در انتها ذکر شده است صبح تازه گزارش میدهد

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز گفت که اگر در بیانیه آتی نشست جی‌۲۰ موضع مسکو در زمینه بحران‌های جهانی نادیده گرفته شود، روسیه حاضر به پذیرفتن آن نخواهد بود.

لاوروف اشاره کرد که غرب در تمامی‌رویدادهای جی۲۰ موضوع جنگ اوکراین را مطرح کرده است، در حالی که نقش این سازمان تصمیم‌گیری با هدف برقراری ثبات در امور مالی و اقتصادی است.

وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی اندیشکده دولتی امور بین‌المللی مسکو برای دانشجویان، بیان کرد: اگر از قبل تصمیم گرفته‌اید که دستورکار جی۲۰ را بازنویسی کنید و می‌خواهید این گروه به بحران‌های بین‌المللی بپردازد، ما سندی را شامل فهرستی از مناقشات و درگیری‌هایی ارائه کرده‌ایم که هنوز در جریان بوده و ریشه در جنگ‌هایی دارند که از سوی غرب به راه‌انداخته شده است.

او همچنین گفت که اگر غرب «مایل باشد»، روسیه حاضر است درباره‌این مناقشات گفت‌وگو کند اما این موضوع کار جی۲۰ را شبیه کار سازمان ملل خواهد کرد.

لاوروف تاکید کرد: تحت هیچ شرایطی، هیچ بیانیه مشترکی (در نشست جی‌۲۰) از سوی تمامی‌اعضا منتشر نخواهد شد که بازتاب‌دهنده موضع ما نباشد. چنین بیانیه‌ای در کار نخواهد بود.

علاوه بر این، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که عربستان سعودی به مسکو اطلاع داده است، هدف نشست جده درباره اوکراین به منظور قانع کردن همه طرفین به بیهودگی مذاکرات بدون حضور مسکو تعیین شده است.

عربستان سعودی میزبان رایزنی‌های بین‌المللی درباره اوکراین در ۵ تا ۶ اوت در جده بود. این کشور از نمایندگان ۳۰ کشور، جز روسیه برای شرکت در این نشست دعوت کرده بود. نشست جده در پی نشست مشابهی در ژوئن در دانمارک برگزار شد. هر دو نشست بدون انتشار بیانیه مشترکی پایان یافتند.

لاوروف در این باره توضیح داد: دوستان سعودی‌مان به ما گفتند که می‌خواهند نشست دیگری در این چارچوب در جده برگزار کنند. آن‌ها گفتند که‌این کار تنها به‌این منظور انجام می‌گیرد که به شرکت‌کنندگان غربی و خود اوکراین این پیام منتقل شود که مذاکراتی که پیشتر، بدون حضور مسکو در جده داشته‌اند، کاملا بیهوده بوده است.

ایسنا


منبع خبر www.saat24.news

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا