ارز دیجیتال

مردم با تصویب لایحه حجاب خوشحال می‌شوند / بازگشت گشت ارشاد شایعه است – تجارت‌نیوز

به نقل از سایت منبع که در انتها ذکر شده است صبح تازه گزارش میدهد

به گزارش تجارت‌نیوز، مهدی باقری نماینده زنجان و عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، یکی از افراد موثر در کمیسیون تخصصی برای تصویب نهایی لایحه عفاف و حجاب است.

بخش هایی از گفت‌وگو با او را در ادامه بخوانید:

* لایحه عفاف و حجاب را به طور تخصصی، کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس دنبال می‌کند، اما کمیسیون فرهنگی هم در این راستا با ما همکاری دارد.

* اصل هشتاد و پنجی کردن برخی موضوعات، یک ظرفیت قانون اساسی است که اتفاقاً مصداق خیلی خوب آن، بررسی لایحه حجاب و عفاف است که ضرورت اجتماعی کشور اقتضاء دارد که بعضی از بلاتکلیفی‌ها حل شود.

* در مجلس، هم لایحه برنامه هفتم توسعه را پیگیر هستیم و هم در ادامه، قانون بودجه سالیانه را خواهیم داشت و به لحاظ آیین‌نامه‌ای اگر وارد بررسی آن‌ها شویم، طبیعتاً وقت نداریم موضوع دیگری را در صحن مورد بررسی قرار دهیم.

اصل ۸۵ شدن لایحه حجاب سیاسی کاری نبود برای بررسی تخصصی بود

* اصل هشتاد و پنجی کردن لایحه عفاف و حجاب، اصلاً سیاسی‌کاری نبود، بلکه از این ظرفیت استفاده شد و کاری کاملاً حرفه‌ای اتفاق افتاد. وقتی به کمیسیون آمد، تمام پیشنهادهایی که در کمیته‌های فنی شکل گرفته بود، بررسی شد.

* همه ۱۵۰۰ پیشنهاد نمایندگان در خصوص لایحه عفاف و حجاب، در کارگروه‌ها و کمیته‌ها وارد و بررسی شد. حتی علاوه بر این ۱۵۰۰ پیشنهاد، دیدگاه‌های گوناگون و مبانی مختلف نیز از کارشناسان شنیده، تحویل و بررسی شد.

* الحمدلله با قطعیت می‌توانم بگویم چیزی که الان مصوبه کمیسیون است، توانسته ابعاد بسیار تخصصی را مورد بررسی قرار دهد که به گمان بنده اصلاً در صحن مجلس، این کار امکان، امکان‌پذیر نبود.

* بررسی لایحه عفاف و حجاب در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در انتهای کار است و تنها مسائل جزئی در این رابطه وجود دارد. طبیعتاً، چون این لایحه توسط قوه قضاییه ارائه شده، امیدواریم با تغییراتی که به لحاظ قانونی اتفاق افتاده، شورای نگهبان به این لایحه اشکال وارد نکند و مثلاً نگوید این لایحه در قوه قضاییه یک شکل دیگری بود، چون تغییرات اساسی پیدا کرده است. این تغییرات تایید قوه قضاییه و دولت را نیاز دارد.

* در ایام بررسی لایحه، نمایندگان قوه قضاییه و دولت را هم در کنار خود داشتیم. این لایحه به دلیل داشتن ابعاد مختلف به غیر از بحث کارشناسی و تخصصی، بحث اجرایی شدن آن برای ما بسیار مهم است. برای اینکه بتوانیم با کمترین خطا و قوت، قانون را اجرا کنیم و اجرای موفقی داشته باشیم، همه باید پای کار بیایند و کمک کنند و باید توانمندی‌های اجرایی نظام را در نظر بگیریم.

*‌ طبق اصل ۸۵، چیزی که کمیسیون تصویب می‌کند، به صحن می‌آید و یک مدت آزمایشی برای آن در نظر گرفته می‌شود، یعنی نمایندگان رای می‌دهند که لایحه چند سال آزمایشی باشد. بعد از مشخص شدن زمان، به شورای نگهبان ارجاع داده می‌شود. ان‌شاءالله این روند، بعد از اربعین حسینی صورت بگیرد.

* رسانه‌ها روی تلاش کمیسیون در خصوص لایحه عفاف و حجاب تمرکز داشته باشند، چون ما مبانی را درباره لایحه حجاب مدنظر داشتیم که در صورت تصویب اگر مردم بشنوند، خوشحال می‌شوند.

* در جرم‌انگاری نسبت به مردم هم اصولی تعریف کرده‌ایم. اول با سرشبکه‌ها، مروجین و افرادی که به عمد قانون‌شکنی و بی‌عفتی می‌کنند و حقوق مردم را نادیده می‌گیرند، برخورد می‌شود. از این‌رو تا زمانی که با فردی که بقیه را آلوده می‌کند برخورد نکنیم، سراغ افراد آلوده شده نمی‌رویم. یعنی آن‌ها مخاطب ما در جرم‌انگاری‌ها نیستند. موضوع مثل اعتیاد است؛ آیا باید با افراد تولیدکننده، واردکننده و پخش‌کننده به صورت سازمان‌یافته برخورد کنیم یا با نوجوانی خطاکار که به دلیلی آلوده شده است، برخورد داشته باشیم؟

* لبه تیز جرم‌انگاری‌ها در برخورد موضوع ترویج‌دهندگان بی‌عفتی به سرشبکه‌ها می‌رسد و از این‌رو می‌تواند بخش بسیار زیادی از موضوع را حل کند.

* اگر تندی و تیزی در مصوبات می‌بینید برای این است که متن قانون ان‌شاءالله بازدارنده باشد و وقتی مردم بدانند و ببینند که با افرادی که مروج هستند چنین برخورد جدی داریم، به جدیت قانون‌گذار در برخورد این مسئله پی خواهند برد.

بازگشت گشت ارشاد شایعه است

* شایعاتی که درست می‌کردند که گشت ارشاد برمی‌گردد، این‌گونه نیست. قانون اجرا می‌شود، اما تقابل پلیس و مردم کذب است.

منبع: رویداد24


منبع خبر tejaratnews.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا