ارز دیجیتال

موافقت کمیته فقهی سازمان بورس با معاملات سوآپ حامل‌های انرژی – تجارت‌نیوز

به نقل از سایت منبع که در انتها ذکر شده است صبح تازه گزارش میدهد

به گزارش تجارت‌نیوز، علی نقوی گفت: کمیته فقهی سازمان بورس در نشست‌ روزهای ۲۵ مرداد و ۸ شهریور، ابعاد فقهی قراردادهای معاوضه یا سوآپ را مورد بررسی قرار داد و با لزوم رعایت برخی از شرایط فقهی، معاملات سوآپ حامل‌های انرژی را بدون اشکال دانست که به این ترتیب گام مهم و اصلی آغاز این معاملات برداشته شد.

نقوی با تاکید بر اینکه راه‌اندازی معاملات قراردادهای سوآپ به عنوان یکی از ابزارهای مشتقه از برنامه‌های توسعه‌ای بورس انرژی بود افزود: بورس انرژی یک گزارش مطالعاتی در خصوص این نوع قراردادها اماده کرد که در این گزارش ضمن بررسی تطبیقی این معاملات در سایر بورس‌های انرژی دنیا، مباحث فقهی نیز بررسی و سپس این گزارش به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال شد. پس از آن موضوع در کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار مورد واکاوی قرار گرفت و تایید شد.

مدیرعامل بورس انرژی ایران درباره گام‌های بعدی راه‌اندازی معاملات این قراردادها گفت: پس از ابلاغ مصوبه کمیته فقهی، موضوع باید در شورای عالی بورس طرح و پس از تایید شورای عالی بورس، مقررات مرتبط با پذیرش، معاملات و تسویه قراردادهای سوآپ یا معاوضه نهایی شده و معاملات قراردادهای معاوضه در بورس انرژی بعد از تصویب و ابلاغ مقررات مربوطه آغاز خواهد شد.

سوآپ چیست؟

وی افزود: سوآپ عملیاتی است که طی آن یک حامل انرژی مانند نفت خام یا فرآوده‌ها تحت یک رویه مشخص وارد کشور شده و و ظرف مهلت معینی معادل آن از محل تولیدات همنام یا غیر همنام داخل کشور صادر می‌شود که در این زمینه می‌توان به سوآپ نفت خام یا گاز با برق اشاره کرد.

نقوی با اشاره به جایگاه خوب ایران به لحاظ جغرافیایی و فنی برای سوآپ حامل‌های انرژی گفت: قرادادهای سوآپ عمدتا توسط شرکت‌های دولتی انجام می‌شود و آماده شدن زیرساخت آن در بورس فرصتی را پیش روی بخش خصوصی قرار می‌دهد تا وارد این بخش شوند.

وی با اشاره به برنامه‌هایی که به منظور هاب انرژی شدن ایران دنبال می‌شود می‌شود افزود: بورس زیرساخت شفاف برای معاملات حامل‌های انرژی در منطقه بوده و بستر اصلی دسترسی به این هدف است و راه‌اندازی این ابزار جدید مالی در کنار سایر ابزارهایی که در بورس انرژی طراحی شده یا در حال طراحی است، بورس انرژی ایران را به‌عنوان بستر اصلی این هدف معرفی می‌کند.

مدیرعامل بورس انرژی ایران در تشریح مزایای انجام این معاملات در بورس انرژی در راستای فراهم آوردن فرصت‌های جدید توسعه برای ایران گفت: تجربه سوآپ گاز در دولت‌های مختلف در ایران وجود داشته است. همچنین در مقاطعی شاهد سوآپ نفت خام بودیم. با توجه به پتانسیل‌های موجود در منطقه و زیرساخت‌هایی که ایران دارد به نظر می‌رسد که قراردادهای معاوضه می‌تواند ظرفیت تازه‌ای را در اختیار ذی‌نفعان این بازار قرار دهد.

نقوی با اشاره به زمینه انجام سوآپ نفت خام، گاز و فرآورده‌های نفتی در مناطق شمالی کشور گفت: درخواست‌هایی برای سوآپ برق در مقابل گاز وجود دارد که توسط بخش خصوصی انجام شود و می‌توانیم این معاملات را با آغاز قراردادهای سوآپ در بورس انرژی انجام دهیم.

مدیرعامل بورس انرژی تصریح کرد: انجام معاملات سوآپ در بورس انرژی سبب شفافیت این معاملات و عمق‌بخشی به بازار خواهد شد و حضور بخش خصوصی در مبادلات سوآپ در یک سازوکار شفاف یکی دیگر از نتایج انجام معاملات قراردادهای معاوضه در بورس خواهد بود.

منبع: صداوسیما


منبع خبر tejaratnews.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا