هنر

نوشتن «پارک مساوی است با پنچری» جرم است

به نقل از سایت منبع که در انتها ذکر شده است صبح تازه گزارش میدهد

به گزارش همشهری آنلاین: تقریبا برای همه ما عادی است که در هر کوچه و پس‌کوچه‌ای عبارت «پارک مساوی است با پنچری» را روی در خانه‌ها ببینیم؛ تهدیدی که در برخی موارد اجرا هم می‌شود و معمولا راننده متخلفی که خودرویش را مقابل پارکینگ پارک کرده، چون خودش می‌داند که کارش خلاف قانون راهنمایی و رانندگی است، اعتراضی نمی‌کند. برخی از دوستان هم خلاقیت به خرج می‌دهند و همانطور که در تصویر می‌بینید، تهدیدهای عجیب و غریبی می‌کنند که اصلا هم عادی به‌نظر نمی‌رسد. در هر صورت  اگر کسی روی در و دیوار بنویسد: «اگر اینجا پارک کنید پنچر می‌شوید» یا «پارک، مساوی است با انفجار!» یا هر عبارت تهدیدآمیز دیگر، آن فرد جرم مرتکب شده؛ چراکه مطابق قانون، تهدید دیگران به ضرر مالی یا جانی جرم است و به‌کار بردن چنین عبارت‌هایی مصداق این تهدید محسوب می‌شود. حتی شهروندان می‌توانند درصورت برخورد با چنین نوشته‌ای با پلیس ۱۱۰ تماس گرفته و به محاکم قضایی شکایت کنند. مجازاتش هم ۷۴ضربه شلاق یا ۲‌ماه تا ۲ سال حبس است. این را هم بدانید درصورتی که شخصی اقدام به پنچر کردن خودرویی بکند، مالک آن خودرو می‌تواند از خودروی خود عکس گرفته و نسبت به عمل انجام شده به محاکم قضایی شکایت کند.
البته نباید این نکته را فراموش کرد که پارک خودروها و سایر وسایل نقلیه در کوچه‌ها نباید مانع رفت‌وآمد صاحبان منازل شود و رانندگان حق پارک جلوی در پارکینگ خانه‌ها را ندارند. همچنین پارک در برابر سایر درها، اگر مانع رفت‌وآمد افراد یا وسایل‌نقلیه‌ای مثل دوچرخه و موتورسیکلت شود، غیرقانونی است. درواقع مطابق با قوانین راهنمایی و رانندگی و مدنی پارک خودرو مقابل پارکینگ منازل تخلف است، اما اگر این تخلف به‌صورت تهدیدآمیز به شهروندان گوشزد شود، آنگاه جرم رخ داده است.
بهترین کار به جای نوشتن عبارت‌های تهدیدآمیز این است که اگر با خودروی مزاحمی مواجه شدید که مانع رفت‌وآمد شما به منزل می‌شود و در مقابل ورودی ساختمان شما پارک کرده،  با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید؛ آنها برای شما جرثقیل می‌فرستند تا خودرو به پارکینگ منتقل شود. به این ترتیب، شهروند بی‌ملاحظه برابر قانون تنبیه و جریمه خواهد شد. این را هم بگوییم که استفاده از تابلوهای «توقف ممنوع»، آن هم فقط جلوی پل یا ورودی در خانه بلامانع است.
 


منبع خبر www.hamshahrionline.ir

همشهری آنلاین، سایت خبری روزنامه همشهری | hamshahrionline – اخبار فرهنگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا