هنر

وداع گرم اروپا با اسکی

به نقل از سایت منبع که در انتها ذکر شده است صبح تازه گزارش میدهد

همشهری آنلاین: اوضاع چنان وخیم است که از همین حالا زنگ خطر به صدا درآمده است. براساس یک تحقیق جدید، اگر هوا تنها ۲ درجه گرم‌تر شود، بیش از نیمی از پیست‌های اسکی اروپا، در چند دهه آینده با کمبود برف مواجه خواهند شد و این تازه پیش‌بینی یک وضعیت نه چندان مرگبار است؛ چون با وضع فعلی، دمای کره زمین به سمت افزایش ۲.۷ درجه‌ای پیش می‌رود. اگر هم دما ۴ درجه سانتی‌گراد افزایش پیدا کند، ۹۸ درصد پیست‌های اسکی اروپا با خطر جدی کمبود برف مواجه خواهند شد.
کمبود برف همین حالا هم وجود دارد و گاهی با تولید برف مصنوعی برطرف می‌شود، اما استفاده گسترده از ماشین‌های برف‌ساز، به تولید بیشتر گازهای گلخانه‌ای می‌انجامد و مشکل را بدتر هم خواهد کرد.
گرمایش جهانی، همین حالا هم به اسکی در اروپا لطمه زده است؛ گرم و کوتاه شدن زمستان‌ها در اروپا، در سال‌های اخیر برخی پیست‌های اسکی را در این قاره به زحمت انداخته و نگرانی‌ها را زیاد کرده است و البته که وضع بسیار بدتر هم خواهد شد و ۲۲۰۰ پیست اسکی در سراسر اروپا تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. حتی استفاده از برف مصنوعی هم دامنه بحران را چندان کاهش نخواهد داد و اگر دما ۲ درجه کاهش پیدا کند، همچنان بیش از یک‌چهارم پیست‌های اروپا دچار مشکل حاد خواهند بود.

وداع گرم اروپا با اسکیوداع گرم اروپا با اسکی
پیش از این، تحقیقات در سطح ملی بوده و این نخستین‌بار است که یک تحقیق جامع در سراسر قاره در این زمینه انجام شده است. محققان در این تحقیق، به پیست‌های اسکی توصیه کرده‌اند که خودشان پیشقدم شوند و با واقعیت کنار بیایند. نخستین مسئله این است که باید به فکر تولید پایدار برف مصنوعی باشند و در این راه، تا آنجا که می‌توانند بهینه عمل کنند. مهم‌ترین اصل این است که باید بتوانند از انرژی‌های تجدیدپذیر برای این کار استفاده کنند.
مسئله دوم، حمل‌ونقل به پیست‌های اسکی است. سیستم‌های حمل‌ونقل به و از این پیست‌ها باید تا آنجا که ممکن است سبز و دوستدار محیط‌زیست باشند.
آینده تلخ پیش‌روی اسکی‌بازان هم این است که باید هر چه بیشتر به پیست‌هایی که در ارتفاع بالاتر هستند، بروند و به کمبود برف عادت کنند.
 


منبع خبر www.hamshahrionline.ir

همشهری آنلاین، سایت خبری روزنامه همشهری | hamshahrionline – اخبار فرهنگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا