اقتصاد

پروژه های سدسازی بدون کسب مجوزهای زیست محیطی اجرا نمی شود- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد حاج‌رسولی‌ها، مشاور وزیر نیرو و سرپرست مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری اظهار داشت: وزارت نیرو از اوایل دهه 90 یک بازنگری درخصوص مبنای احداث سدها تحت عنوان «بازنگری تخصیص سدها» را صورت داد و با مصوبه و پشتیبانی شورای عالی آب تلاش کرد حتی در طرح‌هایی که در برنامه‌های گذشته نیز به تصویب رسیده بود با یک نگرش جدی‌تر به مسائل زیست محیطی فعالیت خود را ادامه دهد.

مشاور وزیر نیرو افزود: در همین راستا بسیاری از اهداف پروژه‌های پیشین با توجه به جا‌به‌جایی تخصیص و تغییرات منابع آب که به واسطه تغییرات اقلیمی رخ داده بود، از سرفصل‌های وزارت نیرو حذف شد و به نوعی مباحث و نیازهای زیست محیطی جایگزین آن شد.

وی ادامه داد: هم اکنون طرحی در وزارت نیرو وجود ندارد که مجوزهای زیست محیطی را کسب نکرده باشد و برخی از طرح‌ها به منظور دریافت تائیدیه‌های زیست محیطی نیمه فعال باقی مانده‌اند.

حاج‌رسولی‌ها به تجربه سیل سال 98 اشاره کرد و گفت: وجود سدها در حوضه‌های آبریز حدود 60 تا 70 درصد جریان سیلاب را در استان خوزستان مهار کرد.

مشاور وزیر نیرو تاکید کرد: اهداف ساخت و احداث سدها فقط برای امور توسعه‌ای (تامین آب شری، کشاورزی و صنعت) نیست و مدیریت سیلاب را می‌توان در زمره اهداف احداث سدها عنوان کرد.

سرپرست مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری خاطرنشان کرد: با توجه به مبحث اقتصاد آب و لزوم احداث تصفیه‌خانه، شبکه‌های انتقال آب و غیره، احداث سدها برای رفع تنش آبی درخصوص بسیاری از طرح‌ها و پروژه‎ها در افق کوتاه مدت به نتیجه نمی‌رسد و پروژه‌های آبرسانی آن ممکن است کمی زمان‌بر باشد.

انتهای پیام/


منبع اخبار اقتصادی | آخرین و مهمترین اخبار اقتصادی | خبرگزاری تسنیم | Tasnim

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا