سرگرمی و سبک زندگی

0 تا 100 کنترل کیفیت جک هیدرولیک با پاسکال استور

به نقل از سایت منبع که در انتها ذکر شده است صبح تازه گزارش میدهد

یکی از دستگاه‌هایی که به‌صورت عمده در صنعت استفاده شده و با‌توجه به انواع مختلف آن پر‌کاربرد است، با نام جک هیدرولیک شناخته می‌شود. علوم صنعتی و همچنین مهندسی مکانیک، از حوزه‌های مهمی هستند که می‌توان وجود چنین دستگاهی را برای آن‌ها ضروری و لازم دانست. زمانی‌که شما در هر صنعتی مشغول به کار هستید، ممکن است به یکی از این دستگاه‌ها احتیاج پیدا کنید؛ از این رو باید انواع مختلف آن را بشناسید تا بتوانید نوع مورد‌نیاز خود را به‌خوبی تشخیص دهید. این وسیله بسیار مهم در مشاغل مختلف، روی بسیاری از تجهیزات قرار گرفته و می‌تواند کار شما را آسان‌تر از قبل کند. به‌صورت کلی، وقتی نام هیدرولیک به همراه چیزی می‌آید، منظور آن است که می‌توان با استفاده از ایجاد فشار در مایعات، روند کاری دستگاه را ساده‌تر و روان‌تر از قبل کرد؛ این موضوع برای جک هیدرولیک هم صادق است.

 جک هیدرولیک در صنعت

نحوه کارکرد جک هیدرولیک

این دستگاه با نام سیلندر هم شناخته می‌شود و نحوه کارکرد آن با‌توجه به انواع مختلف، کمی تفاوت دارد. برای خرید جک هیدرولیک باید با کارکرد آن آشنا شد. به‌صورت کلی این وسیله صنعتی دارای اجزایی است که برای فعالیت، نیاز به نیرو و انرژی دارند تا بتوانند حرکت کرده و مایع درون سیلندر را تحت فشار قرار دهند. وقتی این مایعات روغنی در چنین شرایطی قرار می‌گیرند، برای آنکه خود را از این حالت نجات دهند، نیروی موجود درون خود را به سطوح جانبی انتقال می‌دهند. در این حالت بخش عمده‌ای از فشار که به سطوح جانبی وارد می‌شود، به صفحه جک می­رسد.

وقتی نیرو اولیه به جک هیدرولیک رسیده و فشار را روی مایع درونی سیلندر ایجاد می­کند، حالا نیرویی از طریق همین فرآیند شکل گرفته که می‌تواند به دستگاه اجازه دهد تا صفحات و اشیاء مختلف را بلند و جا‌به‌جا کند. اگر سطح مقطع اندازه زیادی داشته باشد، نیاز به نیروی بیشتری هم دارد تا چنین سیستمی را در این فرآیند آغاز کرده و ادامه دهد تا انرژی لازم به‌دست بیاید. با وجود این مسئله، زمانی به فشار بیشتری در مایعات درون سیلندر خواهید رسید که سطح مقطع کمتر باشد.

در این فرآیند تبدیل نیرو به فشار و فشار به نیرو در سیلندر که با استفاده از پیستون‌ها انجام می‌‎شود، تمامی اعضای دستگاه نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند تا کار نهایی به‌خوبی شکل گیرد.

اجزای داخلی جک هیدرولیک

انواع جک یا سیلندر هیدرولیک

از آنجایی‌که جک هیدرولیک در صنایع مختلف کارایی خود را نشان می‌دهد، انواع مختلفی هم دارد که بتوانید در شرایط لازم، نوع مناسب آن را تهیه و استفاده کنید. اگر قرار باشد این انواع را بر‌اساس عملکردشان در دسته‌بندی خاصی قرار دهیم، می‌توانیم ۳ نوع: یک راهه، یک طرفه و ۲ طرفه را نام ببریم. اغلب اوقات، منظور از انواع سیلندر هیدرولیکی همین ۳ نوع است. چنانچه عنوان اصلی این دسته‌بندی بر ‌اساس کیفیت و قدرت باشد، می‌توانید نام‌های دیفرانسیلی، تلسکوپی، پیستونی و سنکران را نیز به‌خاطر بسپارید.

البته لازم است این موضوع را هم بدانید که برخی از این دستگاه‌ها آپشن‌هایی همچون: پیچ، چرخ و چرخ‌دستی دارند تا کار افراد برای جا‌به‌‎جایی را آسان کنند. هر ‌کدام از انواع جک هیدرولیک که بر پایه عملکردشان دسته‌بندی شده‌اند، ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را از دیگری متمایز کرده است. حال با این سیلندر‌ها آشنا می‌‎شویم.

یک راهه

همان‌گونه که از نام این نوع دستگاه مشخص است، تنها یک راه برای ورود روغن در آن وجود دارد. وقتی روغن از روزنه کوچکی که روی دستگاه قرار دارد وارد شده و به پیستون می‌رسد، جک عملکرد خود را آغاز می‌کند. البته باید بدانید این عمل وقتی رخ می‌دهد که سیال مورد‌نظر به بخش انتهایی پیستون رسیده و جک باز شده باشد. زمانی‌که چنین فرآیندی طی شود، در‌واقع خبر از این می‌دهد که جک هیدرولیک می‌تواند اجسام را از روی سطح مورد‌نظر برداشته و با نیرویی که دارد، بالا ببرد.

بنا‌بر آنکه این نوع دستگاه یک راهه است، به‌صورت خودکار به حالت اول خود باز‌نمی‌گردد. طبق این شرایط باید دسته‌ای وجود داشته باشد که بتواند جک را به شکل اول برگرداند.

یک مدل از جک هیدرولیک

یک طرفه

در اغلب اوقات این دستگاه را می‌توان در صنایع تراکتور‌سازی مشاهده کرد؛ چراکه روی تراکتور‌ها نصب می‌شوند تا عملکرد تراکتور برای جا‌به‌جایی اجسام را راحت‌تر کنند. قطر پیستون این مدل از سیلندر، از قطر دسته آن بیشتر بوده و ۲ روزنه دارد؛ یکی از روزنه‌ها برای ورود سیالات و دیگری برای خروج آن است. قسمتی که سر پیستون در جک هیدرولیک قرار گرفته، محل دقیقی است که روغن وارد دستگاه می‌شود. مجرای دوم که برای خروج روغن است، وظیفه تنظیم هوای درون دستگاه را هم به‌عهده دارد.

این نوع سیلندر هم همانند یک راهه، به‌صورت خودکار به حالت اولیه برنمی‌گردد و در ‌واقع این وظیفه به‌عهده خودتان است.

۲ طرفه

نسبت اندازه دسته پیستون به خود پیستون در این مدل، همانند نوع یک طرفه است؛ اما در کل امکان دارد دسته آن در مدل ۲ طرفه به‌شکل سراسری در دستگاه قرار‌داده شده باشد. البته تفاوت اصلی این مدل‌ها را می‌توان در چگونگی حرکت روغن درون پیستون، بیان کرد. وقتی روغن وارد پیستون می‌شود، جک این امکان و توانایی را خواهد داشت که به سمت بالا حرکت کند. در‌صورت خارج‌شدن روغن، جک هیدرولیک به حالت اول برمی‌گردد.

جک هیدرولیک

اجزای جک های هیدرولیک

به‌صورت کلی، انواع مختلفی از این دستگاه دارای ساختار و اجزای یکسانی هستند که فرآیند اولیه کار را به یک شکل انجام می‌دهند. استوانه، دسته پیستون، پیستون، مایع غیر‌قابل تراکم که همان روغن‌های مخصوص است و بدنه کلی را می‌توان اجزای مختلف این وسیله دانست. البته باید بدانید که بسیاری از این دستگاه‌ها دارای ۲ استوانه هستند تا همه‌چیز را سریع‌تر کنند. سیلندر، مهره سیلندر، شفت و قطعات آب‌بندی هم برخی قطعات دیگر موجود هستند.

کاربرد جک هیدرولیک

این مسئله بسیار واضح است که تمامی جک‌ها اعم از انواع جک پنوماتیک و جک هیدرولیک برای بلند‎‌کردن یا جا‌به‌جایی اجسام مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیشترین کاربرد جک هیدرولیک را می‌توان در صنایع خودرو‌سازی یا کشاورزی دید. شاید این سوال برایتان به‌وجود بیاید که این وسیله در صنایع کشاورزی چه جایگاهی خواهد داشت!؟ وقتی بخواهید ماشین‌آلات کشاورزی را حرکت داده یا بلند کنید، آنگاه می‌توانید کارایی و اهمیت چنین وسیله‌ای را به‌خوبی درک کنید. علت کارایی زیاد آن را می‌توانید از قدرت بسیار بالا و البته حالت ساده متوجه شوید.

می‌توان از حرکت‌دادن ماشین‌آلات بالا‌بر، جرثقیل‌ها، لیفتراک و کمپرس‌ها به‌عنوان برخی از کاربرد‌های دیگر آن نام برد. البته می‌توانید به‌وضوح کارایی جک هیدرولیک را در پالایشگاه‌ها، معماری، حفاری‌های مختلف و برج‌سازی مشاهده کنید.

اجزای جک هیدرولیک

عومل موثر بر طول عمر سیلندر هیدرولیک

برای آنکه بتوانید طول عمر دستگاه خود را افزایش داده و بهترین بهره را از آن ببرید، باید کار‌هایی را هم انجام دهید.

  • فرقی نمی‌کند که چه وسیله صنعتی برای شغل خود مورد استفاده قرار می‌دهید؛ در هر صورت باید آن را هر چند وقت یکبار سرویس کرده و ایرادات جزئی آن را رفع کنید.
  • شایع‌ترین مسئله‌ای که امکان دارد به‌وجود بیاید، مربوط به متورم‌شدن سیلندر‌ها است. اگر با چنین معضلی رو‌به‌روشدید، باید آزمایش‌های لازم را انجام داده و در‌ نهایت مشکل را برطرف کنید.
  • به‌صورت کلی، بررسی ماهانه جک هیدرولیک می‌تواند به شما این امکان را بدهد که از ایجاد مشکلات پیشگیری کنید و اجازه ندهید تا عمر دستگاه‌تان به‌زودی تمام شود.

یک مدل جک هیدرولیک صنعتی

نتیجه گیری

سیلندر هیدرولیک که در ‌واقع همان جک است، انواع مختلفی دارد که می‌توانید هر یک از آن‌ها را در صنایع خود به‌کار ببرید. البته ابتدا باید ببینید که کدام نوع از انواع یک راهه، یک طرفه و ۲ طرفه مناسب شما است. برای تهیه هر‌کدام از این ۳ مدل، می‌توانید به سایت پاسکال استور مراجعه کنید تا جک هیدرولیک و برخی لوازم جانبی آن را به‌صورت مستقیم از شرکت آراز فخر آذر بخرید. تمامی محصولات تولیدی از این شرکت، با کیفیت بسیار بالایی روانه بازار شده و به دست مشتریان می‌رسند. چنانچه جک مورد‌نظر خود و بسیاری از قطعات مورد‌نیاز آن را از این شرکت خریداری کنید، می‌توانید از خدمات پس از فروش آن نیز بهره‌مند شوید./۲۰۵۰۹۱


منبع خبر harfetaze.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا